Jak wybrać słowa kluczowe do pozycjonowania – grupowanie fraz

Słowa kluczowe Grupowanie fraz
1000 634 Nowoczesnastrona.pl

Grupowanie fraz to niesamowicie ważny element pozycjonowania, bez którego mimo, że Twoja strona bardzo piękna, dokładnie taka jaką chciałaś/chciałeś w rzeczywistości może być bezwartościowa i konieczne będzie wykonanie jej jeszcze raz od podstaw. Pamiętaj, iż każda grupa fraz, związanych ze sobą tematycznie musi mieć odpowiednią podstronę do której będziemy ją pozycjonować.

Przykład prawidłowego Grupowania Fraz

 

Wytłumaczę to bardzo prosto na przykładzie biura nieruchomości. Otóż firma w ofercie posiada:

 1. domy na sprzedaż
 2. lokale na sprzedaż
 3. mieszkania na sprzedaż
 4. domy na wynajem
 5. lokale na wynajem
 6. mieszkania na wynajem

Jednak wszystkie ogłoszenia, które zgromadziło biuro wrzucone są do jednej podstrony np. na stronę główną. W tym momencie firma, która będzie pozycjonować taką stronę dostaje bólu głowy.  Przed wykonaniem strony nie zostało wykonane grupowanie fraz a tym samym struktura strony jest zła i należy ją poprawić. Co gorsze takie poprawki często wymagają więcej pracy i poświęconego czasu niż wykonanie serwisu od podstaw.

W podanym przykładzie prawidłowa struktura strony to:

 • Wynajem
  • Domy
  • Lokalny
  • Mieszkania
 • Sprzedaż
  • Domy
  • Lokalny
  • Mieszkania

I właśnie takie podstrony powinien mieć Twój serwis i do nich powinny być dodawane kolejne ogłoszenia aby móc skutecznie pozycjonować Twoją stronę.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko, gdyż jak wiemy biuro nieruchomości może chcieć się pozycjonować np. na różne okoliczne miasta i tutaj również potrzebne jest stworzenie odpowiednich podstron. Jak widzimy grupowanie fraz to bardzo ważny etap, który powinniśmy wykonać na etapie projektowania strony internetowej. 

 

Grupowanie fraz – z teorii przejdźmy do praktyki

 

No dobrze, wiemy już że grupowanie fraz jest ważne, ale jak się za to zabrać by nie pominąć istotnych dla nas słów kluczowych, które będą generować ruch na stronie. Oczywiście można zrobić to w wielu przypadkach ręcznie, szczególnie w przypadku małych lokalnych firm usługowych, jednak przeważnie potrzebne będą do tego specjalne narzędzia. Narzędzia, które nie tylko podpowiedzą nam tematyczne frazy, ale również pokażą nam średnią miesięczną ilość wyszukiwań każdego słowa kluczowego. 

 

Instrukcja jak Krok po Kroku wyszukać oraz pogrupować słowa kluczowe:

 

 1. Pierwszą rzeczą jest zgromadzenie wszystkich słów kluczowych związanych z Twoją branżą. Jak już wspomniałem nie  musisz tego robić ręcznie.  Pomocne będą tutaj takie narzędzia jak np: Senuto czy Ahrefs a także,  darmowe narzędzie znajdujące się w panelu Google ADS (plener słów kluczowych). 
 2. Narzędzie Senuto po rejestracji posiada darmowy okres próbny, bez konieczności podawania numerów karty kredytowej.  Narzędzie to posiada polski interfejs a także jest bardzo proste w obsłudze, także bez problemu wygenerujesz w nim listę fraz, którą możesz eksportować do dalszej obróbki. Po zalogowaniu na Senuto.com wchodzimy do zakładki: Baza słów kluczowych, wpisujemy przykładową frazę: np. Domy na sprzedaż i program sam generuje listę powiązanych fraz wraz z ilością wyszukiwań. Warto skorzystać również z zakładki Analiza widoczności. W zakładce tej wpisujemy swoją domenę, lub domenę konkurencji i wyskakuje nam lista fraz pod którą pojawia się dana strona internetowa. W ten sposób wszystkie wygenerowane frazy eksportujemy do excela, nie przejmując się, że niektóre frazy nam się powtarzają.
 3. Podobny efekt jak z Senuto możemy uzyskać dzięki planerowi słów kluczowych. W Google Ads po zalogowaniu wchodzimy w zakładkę Narzędzia – Plener słów kluczowych – Poznaj nowe słowa kluczowe. W narzędziu tym wpisujemy branżowe słowa a program generuje listę powiązanych fraz wraz z ilością wyszukiwań.
 4. Weźmy pod lupę warsztat samochodowy, który znajduje się w Lublinie. W plenerze wpiszmy wszystkie frazy związane z ofertą takiej firmy, czyli np: 
  • mechanika samochodowa Lublin
  • warsztat samochodowy Lublin
  • przeglądy rejestracyjne Lublin
  • wulkanizacja Lublin
  • geometria kół Lublin
  • myjnia samochodowa Lublin
  • serwis klimatyzacji Lublin
  • rozrządy Lublin
  • wymiana oleju Lublin
  • diagnostyka samochodowa Lublin
 5. W rezultacie otrzymamy sporą ilość fraz. Całość eksportujemy do pliku, tak by wszystkie frazy były w kolumnie A a ilość wyszukiwań w kolumnie B. Pozostałe kolumny usuwamy, są nam niepotrzebne.
 6. Zaznaczamy obie kolumny, klikamy Dane – Usuń duplikaty. W ten sposób pozbywamy się wszystkich powtarzających się fraz. Jest to szczególnie przydatne jeśli nasza baz słów kluczowych pochodzi z większej ilości miejsc niż tylko plener słów kluczowych.
 7. Kopiujemy całą kolumnę A czyli  listę fraz  i wklejamy ją do darmowego narzędzia: marketbold.com/KeywordGrouperPro/app/. W polu minimum group length wpisujemy np. 5. Program wygeneruje nam tematyczne grupy fraz o minimalnej ilości słów – 5. Klikamy process Keywords, Ewentualnie w polu wyżej możemy wpisać frazy, które chcemy wykluczyć w generowaniu listy.
 8. Eksportujemy powstałe grupy do pliku CSV. Następnie otwieramy nowy dokument excel, klikamy Dane – z tekstu i wybieramy wcześniej zapisany plik CSV. Zmieniamy kodowanie na UTF-8, klikamy dalej i jako ogranicznik dajemy: przecinek

 

Powstałą listę powinniśmy jeszcze obrobić ręcznie, usuwamy frazy na których nam nie zależy, przenosimy słowa z grupy do grupy tak by wszystko było optymalnie.

Ostatnią rzeczą jaką powinniśmy zrobić to do powstałych grup fraz przypisać ilość wyszukiwań danej frazy z pierwotnie wykonanej tabeli. W tym celu do naszego pliku z grupami fraz kopiujemy dwie kolumny z wszystkimi frazami i ilościami wyszukiwań. Jeśli mamy nowego Excela używamy formuły =x.wyszukaj, jak poniżej:

=X.WYSZUKAJ([@Column2];F:F;G:G)

W pustej kolumnie wklejam formułę =X.WYSZUKAJ i zaznaczamy kolumnę 2 (klikam pustą komórkę), dajemy średnik ; i zaznaczam całą kolumnę z frazami, daje kolejny średnik i zaznaczamy kolumnę z ilością wyszukiwań. Zamykamy nawias i enter. 

W starszych wersjach Excela zamiast funkcji =X.WYSZUKAJ stosujemy funkcje =WYSZUKAJ.PIONOWO. Po wpisaniu tej funkcji w polu gdzie chcemy dostać wynik otwieramy nawias i zaznaczamy pierwszą frazę po lewej w tabeli do której chcemy przypisać wartość, stawiamy średnik i zaznaczamy całą kolumnę w której będzie szukana wcześniej zaznaczona wartość oraz całą kolumnę z wynikiem, stawiamy kolejny średnik i wstawiamy 0

Cały kod u mnie wygląda tak: =WYSZUKAJ.PIONOWO(B2;D:E;2;0)

Podsumowanie

Grupowanie tematyczne fraz  pozwala na lepszą organizację i optymalizację treści na stronie internetowej. Umożliwia to tworzenie bardziej spójnych i skoncentrowanych na konkretnych tematach podstron, co z kolei zwiększa ich trafność i atrakcyjność dla wyszukiwarek i użytkowników. Dzięki temu łatwiej jest dopasować odpowiednie słowa kluczowe do konkretnych treści, co może prowadzić do wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Ponadto, grupowanie fraz pomaga w identyfikacji luk w treści oraz potencjalnych nowych obszarów do rozwinięcia, co może przyciągnąć dodatkowy ruch na stronę.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bezpłatna wycena

  X